Skúsení rybári majú rybárčenie dávno v malíčku. Je však potrebné myslieť aj na tých menej skúsených alebo úplných začiatočníkov, ktorí by sa rybárčeniu ešte len chceli začať venovať. Práve preto sme si pripravili 10 jednoduchých a overených tipov, ktoré vám v začiatkoch rybárčenia rozhodne pomôžu.
Na začiatku je najdôležitejšie vybaviť si potrebné formality – rybársky lístok a rybárske povolenie. Ak by ste sa do chytania rýb chceli pustiť bez lístka, ide o pytliactvo, ktoré je trestným činom a za ktoré vám hrozí odňatie slobody až do výšky 2 rokov. Všetky formality vybavíte na obecnom/mestskom úrade v mieste vášho trvalého bydliska.
Na úrade vás oboznámia s cenou jednotlivých typov rybárskych lístkov, ktoré môžu byť napríklad celoročné, mesačné či týždenné. Zároveň je dôležité vybaviť si povolenie na lov rýb v revíre – požadovanej oblasti alebo celosieťový rybársky lístok. Na úrade vás zároveň informujú o miestnej rybárskej organizácii, prípadne vám poskytnú kontakt na ich webovú stránku, kde nájdete potrebné kontakty.
Ak chcete pri love rýb postupovať poctivo, potrebujete rybársky lístok a rybárske povolenie. Zdroj: www.srzrada.sk
Aj v oblasti rybárčenia je potrebné riadiť sa oficiálnymi pravidlami, a to v akom období a aké druhy rýb je povolené loviť.
Všetky informácie si na začiatku prehľadne zapíšte, prípadne poznačte do kalendára. Po prvom roku sa v dátumoch budete ľahko orientovať. TIP: Pravidlá sú platné len na Slovensku, kdekoľvek v zahraničí sa musíte riadiť miestnymi pravidlami lovu rýb.
Lov kapra a iných rýb sa na Slovensku či v zahraničí riadi podľa typu tokov a časového povolenia.
Kaprové vody (toky): povolené celoročne
Kaprové vody (vodné nádrže a štrkoviská): povolené vždy od 1. júna do 15. marca
Lipňové vody: povolené vždy od 1. júna
Pstruhové vody: povolené vždy od 16. apríla do 1. septembra
Pstruhové vody: zákaz lovu rýb pod ľadom
Lipňové vody: zákaz lovu rýb pod ľadom
Kaprové vody: zákaz lovu rýb pod ľadom v prípade, že ide o vodné toky, vodné nádrže, slepé ramená, mŕtve ramená alebo odstavené ramená
Pri výbere lokality by ste sa mali riadiť jednoduchými pravidlami. V prvom rade je vhodné začať s lovom rýb v oblasti, ktorá sa nachádza v blízkosti vášho trvalého bydliska. Ak si rybárčenie skutočne zamilujete, môžete si vybaviť povolenia na lov rýb aj v iných oblastiach, no na začiatku je dobré pohybovať sa najmä v známom prostredí.
Medzi ideálne miesta na prvé rybačky patria vodné nádrže, menšie jazerá a plytšie rieky. Pri chytaní rýb sú však najcennejšie vlastné skúsenosti a získanie odhadu na výber miesta.
Zároveň je dobré pridať sa do miestneho rybárskeho klubu alebo sa obrátiť na známych a kamarátov, ktorí sa rybárčeniu vo vašom okolí venujú. Na Slovensku sa nachádza viac ako tisíc rybárskych revírov, takže si v okolí vždy máte z čoho vyberať.
Nielen pri športovom, ale aj pri rekreačnom rybárčení je dôležité zachovanie ohľaduplnosti a férovosti voči ostatným rybárom, miestnym rybárskym združeniam a autoritám a napokon aj voči rybám samotným a celému prostrediu.
Rešpektujte oficiálne nariadenia a odporúčania, pokúste sa vyhnúť preplneným miestam. Vyhľadávajte lokality, kde nie je veľa rybárov, a v prípade, že prišli na dané miesto už pred vami, mali by ste si obsadiť miesto o kúsok ďalej. Ak je to v danej lokalite možné, pokúste sa od ďalších rybárov držať vo vzdialenosti aspoň 15 metrov.
Nezabúdajte aj na to, že po prihlásení sa do miestnej rybárskej organizácie, sa stávate “spolumajiteľom” rýb a vodných plôch. Je preto dôležité pristupovať k rybám, vodným plochám a k ich okoliu tak, ako keby to bol váš majetok.
Správajte sa pokojne, rozumne a nekričte, pretože by to mohlo niektorým rybárom vadiť. Taktiež v blízkosti vody nedupte a nepoužívajte hlasné prístroje, ryby sú veľmi citlivé na okolité vibrácie.
Postarajte sa tiež o to, aby bolo miesto vášho rybárčenia po odchode čisté a upratané, žiadne odpadky či rozhádzané háčiky, na ktoré by mohli naraziť okoloidúce zvieratá. Ak je miesto plné odpadkov už pri vašom príchode, pokúste sa dané územie taktiež upratať. Myslite na ostatných aj na prírodu.
Využite na učenie sa o rybárčení Youtube, sledujte výborné dokumentárne filmy, prečítajte si ebook, dobrý časopis alebo navštívte obľúbený web, na ktorom nájdete blog zameraný na rybárčenie. Čerpajte najmä overené, stručné a jednoducho spracované informácie.
Na webe OKfish.sk si môžete vybrať z najširšej ponuky rybárskych potrieb a doplnkov. Najnovšie informácie vždy nájdete aj na našom rybárskom blogu.
Pri objednávke tovaru od 50 € (na výdajné miesto), 70 € (na adresu)
máte dopravu ZADARMO.
Ak potrebujete poradiť ohľadne výberu rybárskeho náradia alebo vašej objednávky, kontaktujte nás na okfish@okfish.sk, alebo nám zavolajte na 0915 830 641.
Príbeh vzniku e-shopu OKfish je spojený s rybárskym časopisom Slovenský RYBÁR. Jeho vydavateľ a nadšený rybár zužitkoval svoje znalosti, kontakty, dlhoročné skúsenosti a založil rybársky e-shop. Postupne pribúdali produkty, značky a hlavne zákazníci. V súčasnosti nájdete v e-shope viac ako 30 000 položiek pre všetky spôsobu lovu, 350 kvalitných rybárskych značiek a viac ako 6 000 noviniek každý rok. Preferujeme kvalitu produktov a služieb. Sledujeme trendy a spolupracujeme so skúsenými rybármi a renomovanými rybárskymi firmami.
...ďakujeme Vám za to.