Rozdeľujeme ich najmä na
- Tyčové bójky
- H-bójky
- Markery
Tyčové bójky
Zvyčajne sú používané ako fixné označenia vzdialenosti v ktorej plánujete loviť. V prvom rade je vhodné zistiť aká hĺbka sa nachádza na lovisku. To sa dá pomocou sonaru, alebo H-bójky a pod. Následne si zostavíme bójku z jednotlivých dielov (väčšinou 1 metrových). Posledný diel je farebne odlíšený, môže obsahovať reflexné prvky alebo svietiaci prvok. Na mieste drží bójku kameň, alebo zvyčajnejšie olovo na kĺbovom spoji.
H-bójky
Jednoduché bójky v tvare písmena H (nazývané H-čka) zhotovené z plávajúcich materiálov. Obsahujú povrázok bez, alebo s upevneným závažím. Osádzajú sa z plavidla. Jednoduché, ale funkčné bójky sú popuárne. Pozor však na miestne usmernenia alebo zákazy na loviskách.
Markery
Označovacie plaváky, ktoré môžeme nahadzovať z brehu a po love ich opäť stiahnuť pomocou na to určeného prúta.
Ak chcete efektívne používať značkovací plavák, budete potrebovať samostatný prút. Navijak by mal byť zaťažený robustnou, málo pružnou pletenou šnúrou, ktorá pomáha prenášať pocit z dna jazera do rúk rybára.
Priviažte plavák značkovača ku koncu vašej hlavnej šnúry pomocou silného uzla alebo špeciálneho nástavca na plavák, ako je spona alebo gumený adaptér na plavák.
S markerovým plavákom pripevneným k vlascu urobte dlhý hod do vody do oblasti, ktorú chcete preskúmať. Plavák sa ponorí a povoľovaním šnúry ho dokážeme dostať na hladinu.
Takýmto spôsobom si dokážete:
- vymerať hĺbku a
- pomalým priťahovaním zmapovať dno a prekážky.
Ak nájdete zaujímavé miesto, môžete si navijak „zaklipovať“, aby ste si zapamätali vzdialenosť od špičky prúta po plavák značkovača. To vám umožní v budúcnosti konzistentne hádzať presne na to isté miesto. Tieto informácie sú cenné pre výber najlepších miest.
Skryť text