Anglická vločka sú ľahké kúsky plné vzduchu, ktoré sa pridávajú do kŕmnej zmesi kvôli ich schopnosti nadnášať.
Krmivá slúžia na rýchle prilákanie úlovku a udržanie ho na kŕmnom mieste. Môžete si zakúpiť tie úplne základné, lacné typy, prípadne iba komponenty a vytvoriť si vlastnú zmes. Stredná trieda obsahuje rôzne zložky, ktoré pracujú vo viacerých vrstvách vody a obsahujú zložky na lepšie udržanie rýb na mieste. Tie najdrahšie a najlepšie krmivá sú špecializované zmesi do chladnej či teplej vody, často bývajú vopred navlhčené do dokonalého stavu, čiže vrecúško stačí po otvorení premiešať a rovno ho dávkovať do krmítka. Rovnako ako pri nástrahách, aj krmivá sa rozdeľujú najmä podľa príchutí a vôní. Špeciálnou kategóriou sú tzv. method mixy, ktoré sa používajú pri metóde method feeder v špeciálnych method krmítkach. Je to v zásade rovnaké krmivo ako to klasické, ale po navlhčení je hutnejšie, lepivejšie. To preto, aby lepšie držalo na krmítku najmä pri nahadzovaní a takisto pôsobilo dlhšie po nahodení, keďže pri method feedri sa skôr zameriavame na väčšie ryby a neprehadzujeme tak často. Pri niektorých krmivách nájdete v balení aj rôzne posilňovače, väčšinou tekuté. Pri miešaní návnady je vhodné vliať obsah do zmesi a vytvoríte tak neodolateľné krmivo pre cieľový druh rýb.
Nástrahy na háčik ale aj mimo neho sú špecializované druhy nástrah. V portfóliu nájdeme modely od lacných, extrudovaných druhov, ktoré sa vo vode skoro rozmočia, až po špeciálne umelé napodobeniny kukurice, peliet či červov. Na háčik obvykle môžeme nastražiť kukuricu, rôzne druhy „pufov“, mäkčené boilies, alebo peletky. V súčasnosti existuje obrovské množstvo druhov prírodnej, ale aj zaváranej a ochutenej kukurice. Táto nestarnúca nástraha je aj v dnešnej „high-tech“ dobe veľmi dobrou voľbou pre lov akejkoľvek kaprovitej ryby.
Partikel je zrno, semeno, alebo orechy v celku, alebo drvené. Používajú sa takmer výhradne ako návnada. Predávajú sa buď ako jedno-druhové, alebo mixované. Suchý patikel je potrebné vopred pripraviť – namočiť, uvariť, ochutiť atď. Pripravený partikel je možné používať ihneď po otvorení. Pre občasné rybačky je vhodné siahnuť po menších baleniach, pre špecialistov sú k dispozícii druhy predávané na váhu a tie je často potrebné pripraviť si doma pred výpravou. Na lovné miesto sa dopravujú špeciálnymi raketami, loďkami, člnmi, alebo v PVA produktoch. Je možné ich miešať aj do kŕmnych zmesí a loviť s pomocou klasického krmítka.
Posilňovače, lepidlá, hliny. Ako názov napovedá, posilňovače sú akési aditíva, ktoré posilnia chuť či vôňu návnady. Môžu byť práškové, alebo tekuté. Niektoré typy obsahujú aj výrazné farbivo, ktoré dokáže zmeniť farbu, a tak si dokážete vytvoriť silno červené, žlté, alebo inak zafarbené krmivo. Chute a vône týchto posilňovačov sú v širokej palete. Lepidlá slúžia na zlepenie krmiva a vytvorenie napr. kŕmnych gulí. Tie sa ručne hádžu na lovné miesto, alebo dopravujú špeciálnymi prípravkami (akési lopatky na konci plavačkárskej deličky, alebo nahadzovacími prakmi a pod.)
Tekuté posilňovače slúžia opäť na zvýraznenie chute a vône návnad, krmiva, či nástrah. Môžu to byť bezfarebné tekutiny podobné vode, oleje, farebné sirupy a tekutiny rozličných vôní a chutí. Dôležitým faktorom je, či konkrétny druh nerozpúšťa PVA produkty. V súčasnosti je však drvivá väčšina priateľská voči PVA-čkam.
TIP: Vyskúšajte do krmiva pridať menej tradičné prísady ako sú sušené kostné červy, alebo červy v melase. Skrátka niečo, čo ešte viac posilní vnadiaci efekt. Alebo, naopak, skúste to úplne najtradičnejšie, na čo sa počas rokov zabudlo – strúhanka, paprika, aníz… Tieto „retro“ prísady síce vyšli z módy, ale ryby ich milujú tak, ako pred rokmi.
Skryť text