Čo je to vlastne rybársky bivak
Rybárske bivaky, tiež známe ako stany alebo prístrešky, sú prenosné a kompaktné prístrešia, ktoré používajú rybári pre poskytnutie úkrytu a ochrany pred živlami počas rybolovu. Sú navrhnuté tak, aby sa dali ľahko postaviť a zložiť, čo ich robí vhodnými pre rybárske výpravy.
Prečo použiť rybársky bivak
Hlavným účelom bivaku je vytvoriť pohodlný a chránený priestor pre rybárov počas dlhých rybárskych výprav, najmä cez noc alebo za nepriaznivého počasia. Poskytuje úkryt, kde si môžete oddýchnuť, jesť a uložiť svoje rybárske vybavenie, chrániť ich pred dažďom, vetrom a slnečným žiarením či snehom.
Čím sa líši bivak od turistického stanu
Klasický rybársky bivak má odnímateľnú podlahu, čo je asi hlavným rozdielom medzi turistickým stanom, ktorý má obvykle podlahu ako súčasť vnútorného priestoru. Rybársky bivak je mohutnejší, ťažší a často odoláva extrémnym poveternostným podmienkam.
Z čoho sa skladá bivak
Textília
Polyester je obľúbenou voľbou pre rybárske bivaky vďaka svojej sile, trvanlivosti a odolnosti voči vode. Často je ošetrený vodotesným náterom alebo laminátom, aby sa zvýšila jeho odolnosť voči vode.
Nylon je ďalší bežne používaný materiál pre rybárske bivaky. Je ľahký, pevný a ponúka dobrú odolnosť proti roztrhnutiu. Nylonové bivaky môžu mať tiež vodotesný povlak alebo môžu byť vyrobené s vodotesnou vnútornou vrstvou.
Niektoré rybárske bivaky môžu obsahovať PVC materiály, najmä pre podlahu alebo časti pre veľké zaťaženie. PVC je robustný a vysoko vode-odolný materiál, ktorý poskytuje vynikajúcu ochranu pred vlhkosťou.
Sieťové „mesh“ panely pre vetranie sa nachádzajú najmä v dverovej časti a v časti oproti vchodu. V súčasnosti je na trhu aj niekoľko bivakov, ktorých vnútorný priestor je tvorený najmä sieťovinou a to z dôvodu veľmi dobrého vetrania. Ochranu pred nečasom potom zabezpečuje tzv. prehoz, ktorý vytvára akúsi strechu celého bivaku.
Konštrukcia
Tzv. garážovú konštrukciu bivaku tvoria oblúkové tyče zložené z niekoľkých kusov (kvôli transportu). Najrozšírenejšie sú 3 či 4 rebrá, ktoré sa rozkladajú v tvare akéhosi vejára. Týmto spôsobom je zaručená rýchlosť rozloženia a zloženia, a takisto veľká výdrž celej konštrukcie voči vetru a pod. Samozrejmosťou je dobré ukotvenie v zemi. Potrebné kolíky bývajú súčasťou balenia, alebo je možné si ich dokúpiť zvlášť.
Aj napriek tomu sa ale bivaky líšia dizajnom, pričom si všímajme najmä:
- Ako je riešená zadná časť bivaku. Kolmá zadná časť umožňuje zasunúť lehátko až k zadnej časti bivaku, čím v prednej časti získame voľný priestor na stôl, stoličku a iné potreby,
- Strieška alebo šilt v prednej časti pôsobia dizajnovo zaujímavo, ale zároveň majú aj praktické využitie,
- Všímajme si veľkosť vetracích otvorov,
- Všímajme si, či v balení máme rôzne možnosti úpravy prednej časti bivaku, ako napríklad úplná moskytiéra, plastové priehľadné okná alebo len otváracie okná z materiálu, z ktorého je aj bivak.
Materiály z ktorých je konštrukcia vyhotovená sú rôzne:
- Oceľ – najpevnejší, ale najťažší materiál.
- Hliník – menej pevný, ale ľahší a lacnejší materiál.
- Dural – veľmi ľahký a odolný materiál, v bivakoch sa využíva iba okrajovo.
- Laminát – ľahké, pružné a lacné, avšak zle odoláva najmä vetru. Obvykle sa využíva iba pri jednoduchých prístreškoch.
- Nafukovacia konštrukcia – Okrajovo využívaný systém, ktorý vyžaduje pumpu či kompresor. Veľkým plusom je nízka hmotnosť a celkovo menší objem po zbalení.
Podlaha
Ako sme už spomenuli, podlaha býva oddeliteľná. Materiály z ktorých býva vyhotovená sú rôzne: PVC, PE a pod. Hlavnou funkciou podlahy je ochrana pred vlhkosťou a chladom, ako aj pred živočíchmi (hlodavce, hmyz, plazy).
K bivaku sa pripájajú rôznym spôsobom:
- Suché zipsy – systém obvykle použitý pri lacnejších typoch – pripája sa v niekoľkých bodoch, alebo po celom obvode.
- Plastové klipy – v rohoch bivaku sa podlaha zaklipuje a súčasne vytvorí akúsi vaničku s niekoľko-centimetrovým okrajom pre ochranu pred vodou a pod.
Zips po celom obvode – najideálnejší a najrýchlejší spôsob upevnenia podlahy.
Podlaha a miesto v bivaku (začiatok a koniec upevňovania) majú obvykle farebne odlíšené značky pre intuitívne a jednoduché upevnenie. Týka sa to najmä podláh, ktoré nemajú zips, kde je začiatok zjavný.
Prehoz
Krycia plachta, či tzv. prehoz dostatočne zvyšuje tepelný komfort v bivaku. Ak plánujete bivakovať v chladných zimných podmienkach, prehoz bude nutnosťou. Okrem zvýšenia tepla vo vnútri znižuje kondenzáciu, ktorá v chladných podmienkach nie je vôbec príjemná a táto takisto znižuje tepelný či užívateľský komfort. Obvykle býva vyhotovený z rovnakého materiálu ako samotný bivak. V určitých prípadoch zvyšuje vnútorné rozmery, najmä vo vchodovej časti, kedy dokáže predĺžiť vstupnú „chodbičku“ do bivaku.
Čo je to vodný stĺpec?
Vodný stĺpec znamená, akému veľkému stĺpcu vody tkanina odolá pred tým, než začne voda presakovať. Ako fyzikálny parameter sa uvádza v milimetroch. Predstavte si to tak, že ak by ste na vrchnú časť bivaku umiestnili valec, postupne do neho prilievali vodu až dovtedy, kým by na spodnej časti nebolo vidno presakovanie kvapôčok vody. V akej výške by bola voda, kým sa na spodnej časti objaví presakovanie, takému vodnému stĺpcu bivak, resp. tkanina odolá. V súčasnosti sa bivaky a prístrešky vyrábajú z látok s vodným stĺpcom od cca 5000 mm až po 20 000 mm. Môže sa zdať, že čím vyšší vodný stĺpec, tým kvalitnejší a odolnejší bude bivak. Nie je to úplne pravda. Je rozdiel mať ušitú bundu z látky s vodným stĺpcom 5000 mm a rovnakým stĺpcom pri rybárskom bivaku. Bunda je vystavená o.i. tlaku ramenných popruhov, sústavnému pohybu, potu s obsahom solí... Bivak nič takéto podstupovať nemusí a jediná úloha tkaniny je odolať vode. V zásade platí, že aj 5000 mm vodný stĺpec je úplne vyhovujúci a dostačujúci. Okrem toho je takáto látka aj omnoho viac „dýchajúca“. Nie je dôvod báť sa menších vodných stĺpcov v prípade bivakov.
Štandardom a zlatou strednou cestou, ktorú má väčšina bivakov v strednej cenovej kategórii je vodný stĺpec 10 000 mm. Materiál s takýmto vodným stĺpcom poskytne komfortnú vodeodolnosť a aj pri dlhšom daždi nehrozí, aby nám do bivaku tieklo, nájdeme však aj bivaky s nižším vodným stĺpcom, ako napríklad 6 000 mm alebo 8 000 mm. Takýto vodný stĺpec neznamená, že by nám do bivaku tieklo. Skôr je dôležité, pokiaľ máme bivak s nižším vodným stĺpcom dbať zvýšenú pozornosť na to, aby sme mali bivak správne rozložený, aby bol vhodne natiahnutý a aby nevznikali prevísajúce časti, kde by sa voda držala, pokiaľ hľadáme to najlepšie, nájdeme aj bivaky s vodným stĺpcom na úrovni 20 000 mm. V týchto prípadoch sa bude jednať o naozaj tie najkvalitnejšie materiály, ktoré rybárske firmy ponúkajú.
Ako si vybrať bivak?
Jednoduchý prístrešok pre nenáročných
Ak chcete chodiť na krátke, nenáročné vychádzky, bude vám stačiť jednoduchší prístrešok. Jeho stavba zaberie chvíľu, vložíte doň všetko potrebné (lehátko, tašku, drobnosti). Obrovskou výhodou je nízka hmotnosť, rýchlosť postavenia a možnosť postavenia aj na menšom priestore či ťažšie dostupných miestach.
Brolly
Bivak s dáždnikovou konštrukciou, ktorá zabezpečuje veľmi rýchle zostavenie. Je to vlastne veľký naklonený dáždnik, ktorý má bočné steny, alebo je celý uzatvorený. Nevýhodou sú transportné rozmery. Zbalené brolly je úzke a dlhé. Výhodou je okrem rýchlosti stavby aj prítomnosť všetkých komponentov, ako pri bivaku (okná, panely, možnosť uzavrieť celú konštrukciu, kapsičky vo vnútri...) Obľúbené a osvedčené modely sú na trhu roky a brolly majú svojich skalných fanúšikov.
Bivak
Voľba pre náročných, hoci aj v bivakoch máme v súčasnosti aj jednoduchšie, lacnejšie modely, ako aj vlajkové lode známych firiem. Na výber máte z obrovského množstva. Pravdepodobne bude rozhodovať počet osôb, vetracie otvory a okná, podlaha, prehoz, alebo jeho neskoršia kúpa, vychytávky a v neposlednom rade cena.
V mnohých prípadoch o rozhodnutí pre alebo proti nejakému konkrétnemu bivaku rozhodujú detaily, alebo niektorá špecifická vec, ktorú iné bivaky nemajú. A práve drobnosť, môže niekedy veľmi zavážiť. Všímajme si teda pri výbere nášho bivaku aj detaily, akými sú napríklad:
- vnútorné praktické kapsy na odkladanie vecí,
- vetracie okná nie len v zadnej a prednej časti, ale aj po stranách bivaku, ktoré cirkuláciu vzduchu najmä v lete ešte viac zvyšujú,
- materiál podlahy a jednoduchosť vkladania alebo vyberania podlahy,
- strieška alebo šilt v prednej časti pre tienenie slnka a obmedzenie padania vody do vstupnej časti bivaku,
- množstvo úchytov na prúty,
- možnosť dokupovať príslušenstvo ako je prehoz.
TIP: Zamerajte sa na model, ktorý má možnosť upevnenia prehozu, resp. či sa k danému modelu prehoz ponúka. Ak na prehoz momentálne nemáte prostriedky, ale v budúcnosti by ste rozmýšľali nad jeho zakúpením, je dobré vedieť, že váš bivak bude kompatibilný s prehozom. Zamerajte sa aj na prítomnosť užitočných drobností, ako sú suché zipsy na vonkajšej strane vchodu. Tu si môžete bezpečne upevniť prúty alebo zavesiť lampáš.
Skryť text