Veľkosť a transportné rozmery
Stolíky je možné rozdeliť do dvoch hlavných kategórií, a to práve podľa ich veľkosti. Menšie stolíky sú vhodným doplnkom k lehátku, kde máme po ruke napríklad príposluch, ihly, nástrahy, nadväzcové materiály a iné podobné drobnosti, ktoré chceme mať takpovediac vždy po ruke. Väčšie stolíky sú zase s obľubou využívané na uloženie tašiek, ak ich nechceme mať na zemi, alebo slúžia ako miesto na uloženie potravín, prípravu jedál a podobne.
Pri výbere konkrétneho stolíka berme do úvahy najmä:
- Celková veľkosť / plocha,
- Maximálna výška rozloženého stolíka,
- Poistka zabraňujúca neželanému sklopeniu nôh,
- Prepravná taška priamo v balení, ktorá uľahčuje prenos a prípadne aj zašpinený stolík vieme na čisto uložiť do auta,
- Vnútorné deliace priečky, ktoré sú najmä pri menších stolíkoch vhodným doplnkom pre usporiadanie našich vecí,
- Materiál z ktorého je stolík vyrobený ovplyvňuje celkovú robustnosť stolíka, ale aj jeho použitie. Kovové stolíky sú síce ťažšie, ale vydržia aj hrubé zaobchádzanie. Plastové stolíky vynikajú svojou ľahkosťou, ale skôr ich nájdeme vo verzii menších stolíkov.
- Niektoré stolíky sú určené aj na vonkajšie použitie, kedy sa nemusíme obávať nechať ich aj na daždi. V prípade takýchto stolíkov často nájdeme prerezané rohy, ktoré slúžia k odvodu vody.
- Výborným doplnkom stolíkov je, ak majú vyvýšenú hranu, ktorá limituje neželané padanie vecí na zem.
Teleskopické nohy
Teleskopické nohy sú už bežnou súčasťou väčšiny stolíkov. Samozrejme, primárnym zmyslom je možnosť rozloženia stolíka, a to aj na nerovnom povrchu. Zaiste chceme, aby sme mali stolík rozložený rovno, aby sa nám nekýval a aby nám z neho veci nepadali.
V prípade teleskopických nôh si všímajme, do akej maximálnej výšky vieme stolík rozložiť. Ak máme vysoký stolík, môžeme pohodlne vyplniť priestor aj pod ním, čím opätovne lepšie využijeme obmedzené miesto v našom bivaku.
Samotný mechanizmus rozkladania stolíka a vyťahovania teleskopických nôh je dôležitý aj z toho hľadiska, aby sme výšku nôh dokázali ľahko a jednoducho upravovať a aby nedochádzalo k neželanému sklopeniu nôh.
Iné príslušenstvo
Okrem klasických stolíkov nájdeme aj ďalšie príslušenstvo, ako napríklad prepravné puzdra, držiaky, ramená a iné príslušenstvo určené pre kreslá. Takéto doplnky nám umožňujú upraviť si kreslo a stoličku a vytvoriť si tak okolo seba priestor, kde máme po ruke telefón, pohár, nadväzce, ihly, nástrahy a podobne.
Stolíky do bivakov a stanov nevnímajme ako zbytočný kus našej rybárskej výbavy, ale skôr ako praktického pomocníka organizovania a usporiadania všetkých tých drobností, ktoré na rybách používame. Áno, aj vedro môže niekedy plniť podobný účel ako stolík, ale často to potom skončí tak, že ak chceme z vedra niečo vybrať, tak iba prekladáme veci z jedného vedra na iné vedro.
Ako sa rozdeľujú rybárske stolíky?
Jednoduché stolíky či tácky, ktoré je možné upevniť pomocou adaptérov ku kreslu alebo lehátku. Obvykle nemajú veľké rozmery a často sa využívajú pri love na feeder, kedy máme na takomto stolíku krmivo a nástrahy pre okamžité použitie.
Stolíky s teleskopickými nohami bývajú vyrobené z kovu či odolného plastu, pojmú rybárske príslušenstvo alebo kempingovú výbavu. Dobrý stolík má aj nejaký odtokový otvor, cez ktorý vytečie voda, ktorá pri daždi môže na stolík napadať. Niektoré modely majú priestor rozdelený priehradkami.
Veľké kempingové stoly majú taktiež rozkladacie a teleskopické nohy, ale priestor samotného stola býva väčší. Takýto stôl poslúži aj na stolovanie väčšej skupiny. Niektoré modely obsahujú textilné odkladacie priestory, ktoré zabezpečujú poriadok v kempe a slúžia ako skrinky.
Skryť text