Veľkosť
Kreslá dnes nájdeme v rôznych veľkostiach, ktoré do istej miery ovplyvňujú celkový komfort. Niektoré kreslá majú široký sedák, vysokú opierku a sú doplnené aj lakťovými opierkami. Iné kreslá sú zase kompaktnejšie, ľahšie, bez lakťových opierok. Vo všeobecnosti by sme pri type kresla mali zvažovať nasledovné:
- Výška opierky: výškou opierky máme namysli výšku časti kresla, o ktorú sa opierame. Pokiaľ hľadáme kreslo, kde si pohodlne oprieme aj hlavu a očakávame, že kreslo nám bude slúžiť aj na príjemné zdriemnutie si, tak musíme hľadať také kreslá, ktoré majú vyššiu opierku. V tomto ohľade je samozrejme najvhodnejšie si konkrétne kreslo vyskúšať a hľadať také, ktoré bude vyhovujúce našej postave a výške.
- Lakťové opierky: pre mnohých rybárov sú lakťové opierky príjemným doplnkom kresla. V tomto ohľade ale zvažujme aj tvar lakťovej opierky. Okrúhla a tenká lakťová opierka nás môže totižto pri dlhšom sedení tlačiť a budeme sa cítiť nepríjemne. Naproti tomu plochá a široká lakťová opierka poskytuje dostatočne širokú plochu na opretie rúk, čo pri dlhšom sedení naozaj oceníme.
- Teleskopické nohy: veľká väčšina kresiel dnes ponúka teleskopické nohy ako štandard výbavy. Aj tu však môžeme ísť do detailov a hodnotiť napríklad to, ako ľahko vysunieme teleskopickú nohu, aká dlhá je teleskopická noha a aké široký sú pätičky na konci teleskopických nôh.
S kĺbom alebo bez
Pri zvažovaní kúpy kresla je zároveň dôležité zhodnotiť si rôzne situácie, v ktorých budeme kreslo používať. Kĺb na nastavenie sklonu operadla je síce príjemným doplnkom, ale skúsme si každý sám za seba odpovedať na otázku, že ako často si počas rybačky meníme sklon operadla. Pokiaľ si sklon nastavíme po príchode raz a za celú rybačku ho nemeníme, tak je otázne, či túto funkcionalitu skutočne potrebujeme. Aj kreslo bez kĺbu tak dokáže byť plne vyhovujúce a my si nemusíme priplácať za niečo, čo možno ani nevyužívame.
Materiál
Kreslá bývajú vyrábané z rôznych materiálov, čo samozrejme závisí od konkrétneho výrobcu. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o kreslách vyrobených z hrubých fleecových materiálov, alebo naopak z tenkých a vzdušných materiálov. Pokiaľ k vode chodievate prevažne v lete, tak voľba tenšej a vzdušnejšej látky bude vhodnejšou voľbou, nakoľko tým limitujeme zbytočné potenie sa pri dlhom sedení na kresle.
Hmotnosť
Faktor celkovej váhy kresla zrejme nie každý berie do úvahy, ale aj to stojí za zmienku. Je predsa podstatný rozdiel, či pri balení a znášaní vecí do auta nosíme 3 kg kreslo, alebo 10 kg kreslo. Rovnako pri rybároch, ktorí na miesto lovu musia veci nosiť a nemôžu si auto zaparkovať rovno k vode, bude dôležitá váha nie len kresla, ale každej súčasti campingovej výbavy.
Výber kresla je samozrejme veľmi individuálna záležitosť a každý rybár má svoje vlastné a špecifické preferencie. Niektorí rybári, ktorí sú viac skúsení a majú za sebou už mnoho rokov rybárčenia v tom zrejme majú jasno. Mladší alebo začínajúci rybári môžu byť zaskočení širokým výberom. Aké faktory teda brať do úvahy pri výbere kresla?
- Kreslo do malého stanu alebo kreslo do veľkého a priestranného bivaku,
- Dĺžka / výška operadla,
- Váha,
- Materiál (vzdušný alebo zateplený fleece),
- Lakťové opierky a ich forma,
- Poistka na zaistenie nôh zabraňujúca neželanému sklopeniu nôh,
- Teleskopické nohy,
- Veľkosť pätiek na konci nôh.
TIP: Vyberte si model, ktorý má „vystreľovacie“ nohy. Potiahnutím za páčku sa teleskopická noha automaticky predĺži a zaistí. Nie je potrebné nič krútiť, aretovať. Tento moderný systém nôh je možné pohodlne ovládať aj zo sedu.
Skryť text