Čeburaškové háčiky, ktoré používame v kombinácii s mäkkými nástrahami a záťaž, najmä tzv. čeburašku meníme podľa potreby, háčik teda zostáva v nástrahe počas takmer celej životnosti gumy. Takéto háčiky mávajú obvykle dlhšie ramienko a väčšie očko, aby bol zaistený dobrý pohyb závažia v očku. Niektoré takéto typy mávajú aj malé protihroty na ramienku háčika, aby sa v nástrahe neposúvali.
Háčiky na voblery a pod. majú tiež väčšie očko, aby sa lepšie pohybovali a aby nepôsobila taká páka – menšie riziko vyháčkovania ryby. Tieto modely bývajú kratšie, mávajú zakrivený tvar a môžu byť použité ako kvalitnejšia náhrada za originálne voblerové háčiky. Niektoré voblery s trojháčikmi v základnom vyhotovení mávajú v balení aj náhradné jednoháčiky, za ktoré si ich môžete vymeniť. Takéto náhradné jednoháčiky bývajú často aj bez protihrotu. Sú to najmä špeciálne pretekárske modely, alebo modely pre vyznávačov „chyť a pusť“.
Háčiky na lov so živou alebo mŕtvou rybkou poznajú hlavne lovci zubáčov, úhorov či šťúk. Bývajú väčšie, niekedy zakrivené a používajú sa pri love na ťažko alebo na plavák pri love dravcov na rybku. Tento spôsob lovu nie je až taký športový, avšak dobre nastražený jednoháčik nemusí spôsobiť ulovenej rybe až takú škodu a aj takýto úlovok je možno bezpečne pustiť späť do vody.
Skryť text