S náliatkom
Náliatok je pokračovanie olovenej hlavičky, ktoré voľne prechádza na ramienko. Je to akýsi protihrot zabraňujúci skĺznutiu nástrahy z ramienka. Jigy s náliatkom sa často robili a využívali najmä v minulosti. Dnes, pri používaní veľmi mäkkých a menej odolných nástrah je ich používanie na ústupe, pretože pri navliekaní ničia jemný materiál. Pri použití tuhších a odolnejších materiálov nástrah je aj využívanie náliatkov bezproblémové, a tak majú aj jigy s náliatkom stále svoje miesto na trhu.
Bez náliatku
Závažie jigového háčika je tvorené iba guľou (alebo iným tvarom) bez zasahovania alebo pokračovania do ramienka háčika. Má to svoju výhodu v bezproblémovom navliekaní gumy, ktorá je prepichnutá iba tenkým drôtom háčika. Avšak chýba tu protihrot, ktorý by gumu držal na svojom mieste. To je nevýhoda, pretože určité typy nástrah dokážu skĺznuť po ramienku už počas prudšieho nahodenia. Táto nevýhoda môže byť čiastočne aj výhodou, kedy môžeme bezpečne určiť, či na gumenú nástrahu zaútočila ryba a gumu z háčika stiahla. Nástrahu je možné na ramienko fixovať pomocou sekundového lepidla (môže rozleptať určité plasty), alebo zhotovením jednoduchého „protihrotu“, napr. namotaním drôtika na ramienko háčika.
S „protihrotom“ na ramienku
Veľmi obľúbený a používaný typ, nakoľko nemá zbytočne veľký náliatok, a zároveň obsahuje akýsi protihrot, ktorý drží nástrahu na mieste. Protihrotom môže byť jednoduchý drôtik, ktorý vychádza zo závažia, smeruje paralelne s ramienkom a v určitom bode tvorí spätný háčik, ktorý zabraňuje skĺznutiu nástrahy.
Skrutka
Ide o relatívne nový druh závažia, ktoré neobsahuje samotný háčik. Závažie je naliate na drôtenú skrutku. Tá sa naskrutkuje do nástrahy a veľmi pevne v nej drží, skrutka má často iba pár závitov. Na závaží sa nachádza jedno alebo 2 očká. Do jedného sa zapne karabínka so šnúrou alebo vlascom a druhé očko slúži na pripnutie háčika. Takýto systém nastraženia má veľa výhod. Môžeme meniť vzdialenosť háčika od záťaže, miesto, kde sa má háčik nachádzať a pri zábere je háčik obvykle vytiahnutý z nástrahy a rybu zdolávame voľne na šnúrke pripevnenej na závažie. Nepôsobí tu páka a hrozí menšie riziko vyháčkovania ryby. Tento typ záťaže je zvlášť vhodný pri použití jemnej gumenej nástrahy, kedy chceme dosiahnuť jej ladný pohyb, ktorý nebude ovplyvňovaný dlhým jigovým háčikom a jeho ramienkom. Skvelé je aj to, že si dokážeme prispôsobiť tvar a veľkosť háčika, ktorý volíme nezávisle od veľkosti a hmotnosti závažia.
Háčiky so záťažou na ramienku, resp. v oblúčiku
Tento typ sa využíva najmä pri love v zarastených vodách, pretože hrot je skrytý v tele nástrahy a obnaží sa iba po útoku dravca. Závažie je v spodnej časti nástrahy, tá robí zaujímavé, menej tradičné pohyby, ktoré môžu byť pre rybu atraktívne. Nástraha je k háčiku upevnená pomocou malej skrutky v hlavovej časti a prepichnutá v tele. Tento typ sa vyznačuje menej ťažkými závažiami a ako už bolo spomenuté, často s pomocou nich lovíme v zarastených častiach, alebo tam, kde hrozí uviaznutie nástrahy.
Skryť text