"Klasické" prívlačové prúty
Ich tvar je štandardný, teda nájdeme na ňom rukoväť, sedlo navijaka a očká rôzneho tvaru, veľkosti a typu. Môžu to byť jednodielne, dvojdielne i viacdielne prúty. Navijak je osádzaný zospodu, využíva sa rotačný navijak, s prútom manipulujeme tak, že očká smerujú smerom k zemi (vode). Existuje ich na trhu obrovské množstvo, pre výber je rozhodujúcich niekoľko faktorov.
Castingové prívlačové prúty
Typ prútov a spôsob lovu s castingovým navijakom (multiplikátorom) k nám prišiel z Ameriky, kde je veľmi populárny (aj keď sa pred desiatkami rokov takto, s navijakom hore, lovilo aj u nás). Castingový prút sa vyznačuje tým, že je to akoby otočený klasický prút. Teda očká sú hore na chrbte prúta a navijak sa osádza takisto zvrchu. Sedlo navijaka má trochu iný tvar a obvykle máva v spodnej časti sedla výčnelok, ktorý je tam kvôli pohodlnému uchopeniu navijaka a prúta. Castingová zostava je veľmi citlivá, multiplikátor je možné naozaj precízne nastaviť. Tento spôsob lovu je využívaný najmä na trochu väčšie dravce. Aj napriek názvu (casting-nahadzovanie) si mnohí rybári vyberajú tento typ prútov na tzv. vertikálnu prívlač napr. z lode. Tu je ale potrebné vyberať kratšie a tuhé prúty. Aj castingové prúty sa vyrábajú ako jednodielne či viacdielne, sú k dispozícii dokonca aj teleskopické.
Teleskopické prívlačové prúty
Jednotlivé diely teleskopického prúta sa zasúvajú jeden do druhého. Sú preto veľmi skladné a rýchle na rozloženie. Nevýhodou je však menšia citlivosť, hrúbka a hmotnosť prúta. Napriek tomu majú tieto modely mnoho priaznivcov a dnes už nájdeme na trhu ozaj kvalitné výrobky, ktoré sa môžu porovnávať s niektorými delenými prútmi.
Skryť text